fbpx
Preloader icon

Ei tea millist voolumuundurit valida?

Aitan sul välja selgitada, millist inverterit ehk voolumuundurit sul on vaja. See on lihtne ja kiire. Artikli lõpuks tead, mida pead tegema, et vastavalt sinu vajadustele valiksid õige inverteri.

Mis on inverteri (voolumuundur, pingemuundur) ülesanne?

Inverter ehk voolumuundur või pingemuundur. Tema peamine ülesanne on muundada akust tulev alalisvool (DC) enamiku seadmete jaoks vajalikuks vahelduvvooluks (AC). Põhimõttes ongi asi nii lihtne. Siinkohal on aga oluline vahet teha modifitseeritud ja puhta siinuslainega inverteritel. Vale inverter võib sulle kaasa tuua lisakulutusi, kuna ühendatud seadmed ei tööta ja lõpuks pead ikkagi uue inverteri soetama, halvimal juhul ühendatud seadmed välja vahetama. Hetkeline hinnavõit võrdluses topelt kulutatud aja ja rahaga.

Inverteri valimisel järgi kolme põhimõtet:
  1. Inverteri valimisel uuri välja, kas sinu seadmed vajavad ühtlast voolutugevust (puhta siinuslainega inverter) või sobib neile n-ö robustne vool (modifitseeritud siinuslainega inverter).
  2. Liida kokku ühendatavate seadmete vooluvajadus ning saadud summat arvesse võttes lähtu inverteri valimisel.
  3. Vastavalt aku või akude pingele vali ka inverter. Nii lihtne see ongi.

Etteruttavalt ütlen, et enamuse seadmete puhul soovitame kasutada puhta siinuslainega inverterit. Kui tahad teada miks, siis jätka lugemist.

Enesekindlus on voorus. Kui juba tead, mida otsid, külasta meie e-poodi.

Modifitseeritud siinuslainega inverter

Modifitseeritud siinuslainega inverterit tasub kaaluda ainult kaht tüüpi seadmete puhul: alalisvoolumootorid (harjastega mootorid) ja teatud tüüpi meditsiinilised seadmed. Teistel juhtudel soovitame kasutada puhta siinuslainega inverterit.

Üldiselt on modifitseeritud siinuslainega inverterite koguharmooniline moonutus suurem, mistõttu töötavad selliste inverteritega ühendatud seadmed ebaefektiivselt, tarbides kuni 30% rohkem energiat kui puhta siinuslaine inverteritega. Suurenenud tarbimisest võib seadme eluiga lüheneda.

Puhta siinuslainega inverter

Hoiab ka kõige õrnemat elektroonikat. Inverterist tulev vool on ühtlase tugevusega ning ei kahjusta ühendatud seadmeid. Kasuta puhta siinuslainega inverterit näiteks uuemate telerite ning CFL-lampide puhul. Digikellad ja heliseadmed töötavad puhta siinuslaine korral palju paremini.

Modifitseeritud ja puhas siinuslaine

Jooniselt näed, et inverter muundab alalisvoolu siinuslaineteks, mis lainetab üle ja alla 0 voldi piiri. Puhas siinuslaine lainetab sujuvalt üles-alla. Seevastu modifitseeritud siinuslaine on astmeline ja robustne, mistõttu võib enamuse seadmete töös esineda tõrkeid, sh ülekuumenemist ning sellega potentsiaalselt seadme tööiga vähendada. Tõrgete vältimiseks tuleks kasutada puhta siinuslainega inverterit.

Kokkuhoid või terved seadmed

Modifitseeritud siinuslainega inverterid maksavad tunduvalt vähem ning näiliselt oled hinnas võitnud. Jah oled, kui tead, et ühendatavad seadmed ei vaja puhta siinusega inverterit. Alati tasub kaaluda, kas rikkis seadme parandamine, välja vahetamine või tõrked töös ja seadme eluea vähenemine kaaluvad üle vale inverteri ostust säästetud eurod. Tõenäoliselt mitte.

Kui võimast inverterit sul vaja on?

Nüüd, kus oled selgeks teinud, millist inverterit vajad, on oluline kokku arvutada energiahulk, mida sinu seadmed tarbivad. Näiteks, kasutad autos korraga sülearvutit (50W), külmikut (50W), töötegemiseks prožektorit ( 120W) ning samal ajal soojendab kohvimasin (170W) kohvi. Liida kõikide tarbijate vooluvajadus kokku. Kuna akust tuleva voolu „pealevool“ võib kõikuda ning sellest tulenevate tõrgete vältimiseks liida saadud summale otsa 20%. Kokku saame 468W, mis tähendab, et 500W inverter tuleb selliste voolutarbijate hulgaga ilusti toime. 

Lisaks, võib seadmete käivitamisel tarbimine ühekordselt hüppeliselt suureneda. Seetõttu on hea tava valida inverter, mis suudab ülepingekaitseks kahekordistada oma võimsust.

Suurus loeb! Vastavalt aku pingele vali ka inverter. Kui oled ühendanud kaks 12V pingega akut, siis liida kahe aku pinged kokku ning saadki teada, et voolumuundur peab taluma 24V pinget.

Aitäh, et lugesid! Loodan, et artikkel aitab sind inverteri valimisel. 

Arvutused tehtud ja tulemus käes? 
Truu kaaslase enda sõidukisse leiad meie e-poest.

Võta meiega ühendust, kui vastavalt sinu vajadustele inverterit e-poest ei leia.
Teeme endast kõik, et sinuni see õige ikka jõuaks.

Soovid sõidumeeriku taatlemist või vahetust?

Helista +372 565 5875 või saada sõnum WhatsApp/Viber.

Siim Truusalu, tegevjuht, Digimeerik OÜ