fbpx
Preloader icon

Millal kasutada digimeerikul OUT režiimi?

Tõenäoliselt on kõik kutselised juhid kasutanud sõidumeeriku OUT režiimi („sõidumeerik mittekohustuslik“ või „alast väljas“), kuid tõsiasi on, et paljud ei tea päris täpselt, millal ja kuidas seda kasutada. Selleks, et sul oleks järgmine kord lihtsam sõiduki digimeerikuga toimetada, otsustasime välja tuua viis olukorda, millal on võimalik seadusesilmis OUT režiimi kasutada.

Sisuliselt tähendab OUT režiim seda, et sõidukit kasutatakse ilma juhikaardi või salvestuskettata. Nii lihtne see ongi. Oluline on aga teada, millal on OUT režiimiga sõitmine lubatud.

NB! Kui lugeda ei jõua ja küsimus vajab kiiret vastust, siis helista mulle +372 565 5875 või kirjuta siim@digimeerik.ee

5 rahvusvahelist ja/või Eesti riigisisest reeglit, millal OUT režiimi kasutada:

 1. Kehtib nii Eestis kui ka välismaal: Kui su auto on remondis ja seda on vaja liigutada või viia proovisõidule. Või kui soovid seda kinnisel territooriumil liigutada.
 2. Kehtib nii Eestis kui ka välismaal: Kui vead kaupu mitteärilisel eesmärgil sõidukiga, mille lubatud täismass ei ületa 7.5 tonni. Näiteks, kui maakodus on majapidamistöödeks kuni 7,5 tonnise täismassiga veoauto, siis selle oma otstarbeks kasutamine sõidumeeriku vajadust kaasa ei too.
 3. Kehtib nii Eestis kui ka välismaal: Kui vead enda tööks vajalikke materjale, seadmeid või masinaid. Siinkohal on olulised kolm punkti:
  • sõiduki lubatud täismass tohib olla kuni 7.5 tonni;
  • vedu tohib teha 100km raadiuses ettevõtte asukohast;
  • sõiduki juhtimine ei ole sinu kui juhi põhitegevus.
   Näiteks, kui vead kohale koorma telliseid ja laod sihtkohta jõudes nendest ise seina, ei ole sõidumeeriku kasutamine kohustuslik.
 4. Kehtib ainult Eestis: Kui oled põllumajandus-, aiandus-, metsandus- või kalandusettevõtja, võid sõita OUT režiimiga, kui
  • vedu toimub linnulennult kuni 50 km raadiuses kohast, kus sõiduk tavaliselt paikneb;
  • korraldad vedu omal kulul;
   Siinjuhul arvesta, et kui sihtkoha asula piir jääb 50 km raadiusesse, on lubatud sõita selle asula kaugema piirini. Näiteks, kui sisened Tallinnasse mööda Peterburi maanteed, võid sõita ka Laagrisse, olgugi, et teekond linnapiirilt Laagrisse on juba 20 km.
 5. kui kasutad LNG, CNG või elektri jõul liikuvat sõidukit. Kuid pea meeles, et
  • veost võid vedada 50km raadiuses ettevõtte asukohast;
  • sõiduki lubatud suurim täismass koos haagise või poolhaagisega tohib olla kuni 7.5 tonni.
   Näiteks, kui tegutsed Tallinnas ja Harjumaal ning sinu marsruudid jäävad 50 km raadiusesse sinu ettevõtte asukohast, võid vajalikeks kaubavedudeks alternatiivkütusega sõitva autoga kasutada OUT režiimi.

Pea meeles! Kui sõidumeeriku kasutamine pole kohustuslik, peab juht jätkuvalt järgima liiklusseaduses sätestatud töö-, sõidu- ja puhkeaja erinorme, sh iganädalase tööaja kestust, piiranguid tööajale öötöö korral ja nn lõuna kasutamise kohustust.

Need on 5 olukorda, mil saad OUT režiimi kasutada. Loodan, et sain su silmi avardada või kinnistada juba olemasolevaid teadmisi. Loe ka teisi kasulikke artikleid meie Nipunurgast SIIN. Tööinspektsiooni poolt koostatud “Sõidukijuhi käsiraamat” leiad SIIT.

Kuidas OUT režiim sõidumeerikul aktiveerida, vaata siit:

Soovid sõidumeeriku taatlemist või vahetust?

Helista +372 565 5875 või saada sõnum WhatsApp/Viber.

Siim Truusalu, tegevjuht, Digimeerik OÜ